30 septembra 2009

Maratón už o pár dní

Košický maratón je na spadnutie a ja som už celkom dlhú dobu nič nenapísal do blogu.

Po pravde som nemal moc náladu na písanie. Ale myslím že keď sú už len 4 dni do maratónu bolo by dobré podeliť sa o pár zážitkov. :)

Ako som už v predchádzajúcich blogoch spomínal mal som problémy z lítkom. Tie po dvoch týždňoch ustali a ja som začal znovu trénovať. Lenže som to prehnal hned nazačiatok a lítko sa rozbolelo znovu.

Takže musím skonštatovať že som za posledné 4 týždne nabehal dokopy asi tak 15-20 kilometrov.

Kedže žiaden beh, dal som sa aspoň v čase keď som vo Švajčiarsku na posilňovňu. Na internete som si našiel zostavu pre bežcov a začal som ju cvičiť. Dva krát týždenne zostava, zvyšné dni Orbitrek aby som sa udržal aspoň ako tak vo forme. A musím sa pochváliť, skoro každý deň tu na služobke som bol v posilke. :) Takže to nebol až taký stratený čas.

Na maratón sa napriek všetkému chystám, za účelom prežitia, musím ale podotknúť. Čiže hlavný cieľ aktuálne je dobehnúť pol maratón a ešte odísť domov po vlastných. :) Čas už vôbec nehrá rolu, budem veľmi rád ak to dobehnem.

Dúfam že to nebude až také zlé, a celú atmosféru a preteky si aj trochu užijem. :)

Držte mi palce.

15 septembra 2009

zátaž a HR (Heart Rate)

Bolo mi povedané že sa rospisujem o podrobnostiach mojich tréningov a o HR bez toho aby som vlastne objasnil ako trénujem a vysvetlil princípy na základe akých to funguje. Takže malý príspevok o metodike intervalového tréningu a vysvetlenie okolo srdečnej aktivity.

Najprv si vysvetlíme ako vlastne telo pri rôznej záťaži funguje.

Záťaž na organizmus môžme merať viacerými spôsobmi, najjednoduchší je podľa srdcovej činnosti. HR je anglická skratka pre Heart Rate ( najjednoduchší preklad je asi hodnota pulzu)

Každý z nás má takzvaný Maximálny HR. Ten sa v jednoduchosti dá vypočítať. Presná hodnota je odlišná u každého, ale výpočet nám na začiatok bude postačovať.

Asi najpresnejší vzorec je 217 - (0.85 * vek). Príklad. Ja mám 33 rokov, čiže môj Max HR je 217 - (0.85 * 33) čo je 189. Toto je teoretické maximum môjho srdca. Dosiahol by som ho určite iba keby ma po lese naháňal napríklad medveď. ;)

Ďaľšia veľmi dôležitá veličina je kľudová HR. Tá sa meria ráno, ešte pred vstaním z postele. Je to trochu komplikované, ale dá sa to. Ráno, keď sa zobudíte, ešte pred tým než vstanete z postele si odmeráte HR. Tak získate svoj kľudový HR. Táto hodnota sa mení v závyslosti od trénovanosti organizmu, a veľmi rapídne klesá na začiatku tréningu, pri netrénovaných ľudoch.

Ja si ráno tep nemerám, určujem si kľudový tep odhadom. Pomocou pulzmetra si večer odmeriam tep v kľude. ( Sadnem na gauč a vydýchavam sa. Po asi 5 minútach sa to dá brať ako kľud.) Od tejto hodnoty odpočítam približne 8 tepov.

Naposledy takto odmeraná hodnota u mňa je okolo 55.

Všetko osatné sa odvíja od Max HR a kľudovej HR.

Podľa týchto dvoch hodnôt si viem vypočítať intervaly srdcovej činnosti pre rôzne záťaže.

Všeobecne pri behaní rozlišujeme 5 intervalov záťaže:
  1. ľahká záťaž. To je čokoľvek do 60% "srdcovej rezervy". Čo to je srdcová rezerva vysvetlím neskôr.
  2. ľahký beh (60 - 70%). Veľmi volné tempo, určené na dlhé regeneračné behy po náročných tréningoch.
  3. Aeróbna zóna, alebo cieľová zóna (70 - 80%). Najdôležitejšia pre fitnes a kondíciu. Väčšina nabehaných km by mala byť v tejto úrovni.
  4. Anaeróbna zóna. (80 - 90%). Tu už nedokážeme telo zásobovať dostatkom kyslíka na spaľovanie tukov. Svaly rýchlo podliehajú únave a tvorí sa veľa laktátu. (kyseliny v svaloch)
  5. VO2 max zóna, alebo červená zóna. (90 - 100%). Trénovanie v tejto zóne je veľmi náročné a neodporúča sa začiatočníkom. Telo je veľmi zatažované a nevydrží takú námahu veľmi dlho.
Ešte vysvetlenie pojmu srdcová rezerva. Je to rozdiel medzi Max HR a kľudovou HR. V mojom prípade je to 189 - 55 = 134. Ak potom chcem získať konkrétny tep pre percento srdcovej rezervy použijem vzorec:

(srdcová rezerva * percento ) + kľudová HR.

Povedzme že chcem vedieť mojich 70% srdcovej rezervy.
(134 * 0,7) + 55 = 148,8 HR.

Čiže napríklad interval 70 - 80% srdcovej rezervy je u mňa 149 - 162 HR. Ak chcem bežať v aerobnej zóne, ktorá najlepšie trénuje svaly a spaľuje tuky tak by som mal behať takou intenzitou, aby sa môj tep pohyboval v tomto intervale. Čiže ak bežím na 155-158 HR, som v pohode v tomto intervale, dokážem dostávať do tela dostatok kyslíka a bežať v relatívnej pohode.

Ak bežím s HR 166-168, to už som na "hranici" a trénujem organizmus na efektívnejšie používanie kyslíku a snažím sa posunúť hranicu medzi aeróbnym behom a anaeróbnym.

Nabudúce napíšem niečo o intervalovom tréningu.

Ako veľmi dobrý zdroj a aj ako vynikajúcu kalkulačku rôznych hodnôt používam túto stránku.




Znova trénujem

Takže už znovu trénujem :)

Minulý výkend v sobotu som si bol konečne zabehať. Kedže to bol môj prvý beh po skoro 2 týždňoch tak som sa snažil moc netlačiť na pílu a zobral som to ako pohodový beh. Plánoval som sa držať okolo 153 HR, bežalo sa mi ale tak dobre, že som sa dosť často pristihol pri tom, že bežím o dosť rýchlejšie a musel som sa krotiť. Naozaj sa mi bežalo výborne.

Nedeľa bol oddychový deň, takže znovu behať som bol včera. Naplánoval som si beh okolo 166 HR. Prvý interval som si doslova užíval, až som sa pristihol že som bežal až 168 HR. Na konci intervalu som už cítil že som to prepískol. Po 3 minútach chôdze som mal další interval, kde už som sa síce vedel dostať na 166-168 HR, ale už z veľkým zaprením. Nohy vôbec nechceli zrýchľovať.

Nakoniec som dal 3 intervaly, po čom som ešte bežal domov. Dokopy 5,67 km, ktoré ale skutočne boleli. Mal som krízu ako už dávno nie, a presvedčiť sa do tých 3 intervalov mi dalo zabrať. Myslím že by som zvládol aj zvyšné 2, ako som si plánoval, ľavé lítko ale začalo pobolievať tak som to nechcel hneď na začiatok preháňať. Čo sa mi možno aj podarilo.

Dnes ráno noha bolí, ale dúfam že zajtra to bude lepšie a budem mocť behať. Mám plánovaný kľudný beh na väčšiu vzdialenosť, chcel by som behať tak okolo 155 HR. Čo podľa tabuliek je okolo 76% môjho max HR.

09 septembra 2009

ako sa mi darí od posledného príspevku

Tak som sa dlhšie nedostal k písaniu. Keď sa pozerám spať tak je to už skoro mesiac čo som nič nenapísal. Takže si to zhrnme po poradí. :)

Do 22.8. mi to aj celkom dobre behalo, kým som si v 4 týždni tréningu nepovedal že teda už konečne si dám aj ten stacionárny bicykel, ktorý som plánoval ako náhradu Valdiho schodov.

Kedže sa mi v sobotu nechcelo moc ísť behať, tak som si to ešte aj vymenil. Veď pohodička. No a tu nastal celý problém.

Na bicykli som si nastavil kardio program, veď podľa tréningu to má byť namáhavé. Po asi 5 minútach kde ma bicykel nedokázal dostať na tep ktorý si predstavoval a dával mi maximálnu záťaž som si program prestavil a skúsil to znovu. Na začiatok ma tiež dost prehnal, potom sa to už viac menej dalo. Viac ako 45 minút som aj pri najväčšom sebazapretí na bicykli ale nedokázal stráviť a tréning som prerušil.

Na druhý deň som išiel behať, ako mi tréningový plán určoval. Beh bol otrasný, nohy to nezvládali, ale dotočil som svoje kolečká a tréning odbehol tak ako som plánoval.

Nasledujúci týždeň som mal prvý týždeň kde som konečne mal nabehať nejaké vačšie množstvo kilometrov. No nohy a hlavne lítko ma boleli tak, že som si regeneráciu predĺžil o ďalší deň. Keď sa na to pozerám spätne, mal som asi nahodiť brzdu behaniu už vtedy.

No napriek ešte akým takým bolestiam v lítku a pravom kolene som pokračoval v tréningu. V stredu a piatok som spolu nabehal + nachodil viac ako 20 km. V stredu to bolo jednoduchsie, mal som pomalé tempo, tep okolo 150, pohodička. V piatok som trochu pridal a tep som držal okolo 158, čo sa viac menej dalo. Ale noha sa ozívala čím ďalej tým viac, rozbehnutie po chôdzi bolo stále nepríjemnejšie a nepríjemnejšie.

V nedeľu 30.8. som mal ísť znovu behať, tentoraz pre mňa najdlhší beh, 8x10 minút. Ešte som sa na to necítil a tak som to preložil na pondelok. V pondelok som sa vybral behať, ale po rozbehnutí som sa nedokázal dostať na žiadne použiteľné tempo, celý čas som mal pocit ako keby mi lítko "vynechávalo" a že keď pridám, tak sa najskôr vysipem. Tak som tréning predčasne prerušil a išiel domov. Podobný pokus som spravil aj v stredu ale v princípe z rovnakým výsledkom. Pri pauze medzi behmi mi lítko stvrdlo do skoro jednoliatej masy, ktorá sa vôbec nechcela hýbať.

Takže v štvrtok nasledovalo vyšetrenie u mojej lekárky, ktorá ma poslala na ortopédiu a neurológiu. Ortopéd skonštatoval silné presilenie, odporučil znížiť záťaž a predpísal tabletky na kolená. Neurologička s ním len súhlasila, po neurologickej stránke nemám nič poškodené. ( A že to brala od podlahy, už mi dávno tak niekto nepreklepol kolená a v princípe celé telo :) )

Takže od štvrtka 3.9. som nebehal. :( Čo ma už aj celkom deprimuje. Dnes som ale rozhodnutý si konečne zabehať, tak mi držte palce. :)